Ben Bilmem Joker Bilir! Ehliyet Oyunu: Sınav Yok, Kurs Yok

16.01.2024 11:07

Ehliyet almak isteyenlerin yerine sınava giren ‘joker şirketleri’ büyük bir sektöre dönüştü. ‘Joker’ler fizik ve tip olarak benzeyen üyeleri yerine sınava giriyor. ‘Sınav yok, kurs yok, beklemek yok’ diyerek müşteri çeken şirketler 12 bin TL’ye sınavsız ehliyet vadediyor.

Ehliyet almak için kursa yazılan sürücü adaylarının hem direksiyon hem de Motorlu Taşıtlar Sınavı’na girmesi gerekiyor. Ancak bu işi adayların yerine yapan “joker şirketler” var. Sürücü kursu ücretleri 12 bin TL ile 20 bin TL arasında değişirken büyük bir sektöre dönüşen jokerlikte ise fiyatlar ilginç bir şekilde daha düşük. Ücretler ortalama 8000 TL’den başlıyor 12 bin TL’ye kadar çıkıyor. Üstelik kurslardan daha hızlı şekilde ehliyet verdiklerini iddia ediyorlar.


‘20 Günde Hazır’

B sınıfı ehliyet almak isteyen bir müşteri gibi şirketlerle iletişime geçtik. Şirket yetkililerinin verdikleri bilgiler şöyle:

B sınıfı ehliyet fiyatı 11.700 TL. Ön ödeme almıyoruz. İşlemlerinizin başladığını e-devlet’te görüyorsunuz. O zaman 700 TL’lik kayıt ücreti ödüyorsunuz. Geri kalanı ise ehliyetinizi elinize aldığınızda yolluyorsunuz. Hiçbir sınava girmeyeceksiniz. Ehliyetiniz en fazla 20 günde elinizde.

Ücreti 9000 TL. Önden yarısını alacağız, yarısı da işlemler bitince. Yerinize joker girecek. Güvenlikte bir sıkıntı olmaz. Okuma yazma bilmemesi de önemli değil. İlkokul diploması varsa sınava girme hakkı var zaten. Sınava da biz gireceğimiz için sorun yaşamazsınız.

Toplam maliyeti 8750 TL. 750 TL’si ön kayıt ücreti. Kimlik, adres bilgileri ve biyometrik fotoğraf yollayacaksınız. Sınavda kalma problemi asla olmuyor. Sınav geçti belgesinin fotoğrafını size atacağız. E-devlet onayı geldiğinde de paranın gerisini yollayacaksınız. Sonra da kargo ile size gelecek.


Her Tipten Joker: Paranın 3’te 1’i Benim

Sürücü adayının cinsiyetine, tipine, yaşına göre farklı jokerler var. Benzerliği artırmak için gerekirse makyaj da yapılıyor.  Ayrıca jokerler yakalanmamak için kişinin tüm özelliklerini ezberliyor

Hapis Cezası Var Ama...

Türkiye’nin farklı illerinde ehliyet sınavlarına giren jokerlere zaman zaman operasyonlar düzenleniyor. Örneğin 8 Aralık 2023’te İzmir’de sahte kimliklerle başkalarının yerine sınava giren 3 kişi, 17 Aralık 2023’te ise Kırşehir’de 21 şüpheli yakalanmıştı. 6114 sayılı Kanun’a göre ses veya görüntü nakleden cihaz kullanmak suretiyle kopya çeken veya bu suretle kopya çekilmesine aracılık eden, başka bir adayın yerine sınava giren veya kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayan, bireysel veya toplu olarak kopya çeken veya kopya çektirilmesine imkân sağlayan kişiler bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.


https://www.milliyet.com.tr/gundem/ben-bilmem-joker-bilir-ehliyet-oyunu-sinav-yok-kurs-yok-7064647

Sosyal Medya